Välj sida

Sängskåp Riva Top med garderob och spegel

79 599 kr

Beskrivning

Beskrivning

Riva top ingår i en stor sängskåpsserie från Tyska Nehl Wohn Ideen. I Riva Top-serien finns det hundratals valmöjligheter.

Fakta i korthet

Mått

Längd 245 cm
Djup 60 cm
Höjd 224 cm
Sänghöjd ca 52 cm
Utfälld, mått från vägg ca 215 cm

Material

Stomme Laminat, fem färger
Handtag Fem att välja mellan
Mekanism Mekaniska fjädrar, stannar i alla lägen
Madrassbotten Ribbotten med justerbar fasthet och ställbar huvudända
Leverans Monterat i stora delar
Tillverkningsland Tyskland

Madrass

Anpassad för madrass 86 × 200 cm
Max tjocklek 18 cm
Madrass ingår Nej, fem madrasser att köpa till

Passar för

Riva Top är en serie med många valmöjligheter, så att du kan välja fritt och bygga det sängskåp som passar dig.

Tv-skåpet på bilden är ett tillval och kan köpas till. På miljöbilden visas sängskåpet i mitten av hyllan och på på beskrivningsbilden till höger. Detta väljer du själv hur du vill ha det.

Nehl är välkänt i Europa för sina kvalitetslösningar för att spara plats. Nehl tillverkar kvalitetssängskåp som kan fås i massor av olika utföranden från en hel lägenhetsmiljö till ett enkelt sängskåp.

På bilden visas sektionen i askvit.

  • Du kan välja på fem olika laminat.
  • Du kan välja på fem olika handtag.
  • Du kan välja mellan fem olika madrasser att köpa till eller så kan du använda en egen valfri madrass som passar i måtten 86 x 200 cm och max 18cm hög.

Riva top levereras monterat i stora delar.

Mått: Se bifogad bild!

Du kan köpa hela Nehls sortiment av sängskåp och rumsparlösningar genom oss på Bäddsoffexperten.

OBS! Riva top levereras monterat sektion för sektion och kan behöva monteras ner för att det skall gå att fån in i rummet.

OBS! Alla sängskåp skall monteras fast i väggen, är man osäker rekommenderar vi att man anlitar en montör som vet hur man fäster tunga saker i en vägg så att väggen håller för vikten när sängen fälls ner. T.ex en gipsvägg håller inte om man inte hittar och fäster i en regel. Har du frågor angående montering är du givetvis välkommen att ringa så hjälper vi dig. Vi tillhandahåller själva monteringslösningar inom Skåne och kan förmedla tjänsten i stora delar av Sverige.

Madrassval:

  1. Skumgummikärna med ett lager fibervadd på varje sida.
  2. Bonellresår metall fjäderkärna med fibervadd på varje sida.
  3. Pocket spring resårkärna som fördelar vikten jämt utöver madrassen med fibervadd på varje sida.
  4. Kallskum, en helgjuten skumgummi kärna med ett lager fiber på varje sida.
  5. Viskoelastisklatex kärna som formar sig efter kroppen med ett lager fibervadd på varje sida.

 

Sängskåpet har en leveranstid på 10-14 veckor inom Sverige.

 

Ytterligare info

Ytterligare information

Vikt 0,0 kg

Recensioner (0)

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Sängskåp Riva Top med garderob och spegel”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Produkter